
Bardzo wysokie temperatury nie sprzyjają dobremu samopoczuciu naszych czworonogów, a wręcz mogą skończyć się dla nich bardzo źle.
Spacery w cieniu, stały dostęp do chłodnej wody, maty chłodzące, zraszacze wodne lub mokre ręczniki do schłodzenia ciała psa to podstawa latem.

Jakie są pierwsze objawy udaru cieplnego i jak szybko i skutecznie reagować, gdy przydarzy się naszemu podopiecznemu?

Udar cieplny u psa jest skutkiem przegrzania się organizmu i pojawia się, gdy zwierzak nie może odprowadzić nadmiaru ciepła za pomocą mechanizmów fizjologicznych.

Temperatura ciała wynosząca 41 stopni C może zagrażać ich życiu. Następuje wtedy przegrzanie organizmu, organy wewnętrzne po kolei przestają pracować. Dochodzi do zapaści i śmierci zwierzęcia.

Warto poznać pierwsze symptomy udaru cieplnego, aby szybko zapobiec najgorszemu scenariuszowi.
Pierwsze objawy sugerujące, że dzieje się coś niedobrego to silny niepokój u psa, wręcz panika.

Pojawia się intensywne ziajanie, obfite ślinienie (gęstą i lepką śliną), silnie zaczerwienione wnętrze małżowin usznych, wiśniowy lub jasnoczerwony kolor błon śluzowych.

Następnie pojawić się mogą objawy ze strony układu nerwowego: drgawki, otępienie, dezorientacja, kłopoty z widzeniem. Obserwuje się także przyspieszoną akcję serca, wymioty i biegunki (często z domieszką krwi).

Skutkiem udaru może być utrata przytomności, śpiączka, uszkodzenie narządów i niewydolność oddechowa.
𝗣𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝗮 𝗽𝗼𝗺𝗼𝗰 𝗱𝗹𝗮 𝗽𝘀𝗮 𝘇 𝘂𝗱𝗮𝗿𝗲𝗺.
Udar cieplny u psa stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. Ważne jest, by jak najszybciej udzielić psu pierwszej pomocy poprzez schłodzenie organizmu i ustabilizowaniu jego krążenia.

Przenieś psa w chłodne, przewiewne i zacienione miejsce.

Rozpocznij schładzanie psa od łap, przenieś się na brzuch, tułów, klatkę piersiową, a następnie przejdź do szyi i karku. Możesz użyć do tego chłodnego, wilgotnego ręcznika. Zwróć też uwagę na temperaturę wody, którą schładzasz czworonoga – nie może być lodowata, ponieważ może to doprowadzić do nagłego skurczu naczyń krwionośnych i dodatkowego obciążenia układu krążenia.

Monitoruj temperaturę psa, prawidłowo powinna wynosić 38-39 stopni C, za niska temperatura może doprowadzić do hipotermii.
Jeżeli pies jest przytomny, możesz podawać mu niewielkie ilości letniej wody do picia.

Zawieź pupila to najbliższej kliniki weterynaryjnej, nawet jeżeli, będzie Ci się wydawać, że już jest dobrze. Większość czworonogów, które doznały przegrzania i udaru cieplnego, wymaga dodatkowych badań, odpowiednich leków, podania kroplówek i terapii tlenowej.