Uwaga na upały!

0
203
views
🌞 Bardzo wysokie temperatury nie sprzyjają dobremu samopoczuciu naszych czworonogów, a wręcz mogą skończyć się dla nich bardzo źle.
Spacery w cieniu, stały dostęp do chłodnej wody, maty chłodzące, zraszacze wodne lub mokre ręczniki do schłodzenia ciała psa to podstawa latem. 💦
Jakie są pierwsze objawy udaru cieplnego i jak szybko i skutecznie reagować, gdy przydarzy się naszemu podopiecznemu?
🔹 Udar cieplny u psa jest skutkiem przegrzania się organizmu i pojawia się, gdy zwierzak nie może odprowadzić nadmiaru ciepła za pomocą mechanizmów fizjologicznych.
🔹 Temperatura ciała wynosząca 41 stopni C może zagrażać ich życiu. Następuje wtedy przegrzanie organizmu, organy wewnętrzne po kolei przestają pracować. Dochodzi do zapaści i śmierci zwierzęcia.
👉 Warto poznać pierwsze symptomy udaru cieplnego, aby szybko zapobiec najgorszemu scenariuszowi.
Pierwsze objawy sugerujące, że dzieje się coś niedobrego to silny niepokój u psa, wręcz panika. 🔸 Pojawia się intensywne ziajanie, obfite ślinienie (gęstą i lepką śliną), silnie zaczerwienione wnętrze małżowin usznych, wiśniowy lub jasnoczerwony kolor błon śluzowych.
🔸 Następnie pojawić się mogą objawy ze strony układu nerwowego: drgawki, otępienie, dezorientacja, kłopoty z widzeniem. Obserwuje się także przyspieszoną akcję serca, wymioty i biegunki (często z domieszką krwi).
🔸 Skutkiem udaru może być utrata przytomności, śpiączka, uszkodzenie narządów i niewydolność oddechowa.
𝗣𝗶𝗲𝗿𝘄𝘀𝘇𝗮 𝗽𝗼𝗺𝗼𝗰 𝗱𝗹𝗮 𝗽𝘀𝗮 𝘇 𝘂𝗱𝗮𝗿𝗲𝗺.
Udar cieplny u psa stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jego życia. Ważne jest, by jak najszybciej udzielić psu pierwszej pomocy poprzez schłodzenie organizmu i ustabilizowaniu jego krążenia.
☑ Przenieś psa w chłodne, przewiewne i zacienione miejsce.
☑ Rozpocznij schładzanie psa od łap, przenieś się na brzuch, tułów, klatkę piersiową, a następnie przejdź do szyi i karku. Możesz użyć do tego chłodnego, wilgotnego ręcznika. Zwróć też uwagę na temperaturę wody, którą schładzasz czworonoga – nie może być lodowata, ponieważ może to doprowadzić do nagłego skurczu naczyń krwionośnych i dodatkowego obciążenia układu krążenia.
☑ Monitoruj temperaturę psa, prawidłowo powinna wynosić 38-39 stopni C, za niska temperatura może doprowadzić do hipotermii.
Jeżeli pies jest przytomny, możesz podawać mu niewielkie ilości letniej wody do picia.
☑ Zawieź pupila to najbliższej kliniki weterynaryjnej, nawet jeżeli, będzie Ci się wydawać, że już jest dobrze. Większość czworonogów, które doznały przegrzania i udaru cieplnego, wymaga dodatkowych badań, odpowiednich leków, podania kroplówek i terapii tlenowej.