Pomoc dzikim zwierzętom

0
220
views
🦉 Zabranie dzikiego zwierzęcia z jego środowiska naturalnego obwarowane jest szczegółowymi przepisami (art. 52 ust. 2 ustawy o ochronie przyrody). Jednym z nich jest udzielenie pomocy weterynaryjnej rannym i osłabionym osobnikom i przemieszczenia ich do ośrodka rehabilitacji zwierząt.
🦔 W praktyce oznacza to, że nie możemy sobie wziąć ptaka/jeża/zająca i innych zwierząt do domu, bo taką mamy zachciankę. Musimy mieć pewność, że zwierzę wymaga pomocy. Nawet jeśli zwierzę było ranne, nie możemy go przetrzymywać!
💔 Niestety, nasze doświadczenie pokazuje, że wiele dzikich zwierząt zabieranych jest zupełnie niepotrzebnie. Obecnie zabierane są małe zające, których odchowanie jest bardzo trudne. Za chwilę będziemy mieć wysyp podlotów, które również będą zabierane bez potrzeby.
☝️ Dlatego prosimy – sprawdź 10 razy (a potem jeszcze raz), że dzikie zwierzę wymaga pomocy. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się z ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt, który podpowie co robić. W działaniach kierujmy się rozumem, a nie sercem. Nie skazujmy zwierząt na cierpienie!