Często pytacie

  1. Jak zgłosić interwencję? 

Każda osoba zgłaszająca interwencję powinna podać swoje dane. Dane są tylko do naszej wiedzy! Gdy podczas interwencji pada pytanie:”Kto zgłosił?”, zawsze odpowiedź jest jedna: „Zgłoszenie jest anonimowe”. Nas także obowiązuje Ustawa o Ochronie Danych Osobowych.

Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kilometrów od Tarnowa.
W wyjątkowych sytuacjach – do 50 kilometrów. Jednak wówczas prosimy o dokładny opis oraz zdjęcia zaistniałej sytuacji.

Jeżeli masz wątpliwości czy zwierzęciu dzieje się krzywda – śmiało pisz i dzwoń. Postaramy się wyjaśnić wszelkie niepewności, poprzez dodatkowe pytania będziemy mieć pełen obraz sytuacji.

Pamiętajcie – jesteśmy grupą wolontariuszy, która działa w swoim wolnym czasie. Nie zawsze możemy rzucić wszystko i jechać na pomoc. Ale wówczas interwencje należy zgłaszać do Straży Miejskiej / Gminnej, Policji, które mają OBOWIĄZEK zainterweniować.

2. Czy mogę oddać Wam psa / kota? 

Zwierząt bezdomnych nie przyjmujemy – z prostej przyczyny – nie prowadzimy schroniska.
Nasze domy tymczasowe pękają w szwach i nie są z gumy, więc prosimy – zrozumcie, kiedy odmawiamy przyjęcia kolejnego psa czy kota. Wówczas możemy jedynie pomóc w ogłaszaniu zwierzęcia do adopcji. 

3. Czy pomożecie mi finansowo w leczeniu / sterylizacji zwierzęcia? 

Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie. 

Wszystkie koszty uzależnione są od środków finansowych, którymi dysponuje tarnowski inspektorat. A stan konta to jedynie darowizny Ludzi Dobrej Woli.
Osoba, której obiecujemy pomoc finansową, zobowiązana jest podpisać formularz, z danymi i miejscem leczenia zwierzęcia.
(Bywało, że decydowaliśmy się pomóc, a nagle właściciel przestawał leczyć zwierzę w danej lecznicy, a my zostawaliśmy z fakturą do zapłacenia).

4. Co robić gdy zaginie zwierzę? 

  • Zaopatrz psa w adresówkę, zaczipuj. Koszt niewielki, a to najszybszy sposób dotarcia do właściciela.
  • Powiadom: Straż Miejską/Gminną, Policję, schroniska, weterynarzy, organizacje pro zwierzęce działające w regionie. Można prosić także o pomoc sieci taksówkarskie czy firmy kurierskie.
  • Umieść ogłoszenia w internecie.
    Pamiętaj – zawsze podaj numer telefonu. Samo ogłoszenie, na przykład na Facebooku, bez namiarów się nie sprawdza.  Jeśli masz zdjęcie zwierzaka – puść w świat!
    Dla jednej osoby „mały pies” będzie do kostki; dla drugiej do kolan.
  • Wydrukuj i rozwieś ogłoszenia.
  • Rozmawiaj z osobami spacerującymi z psami. Środowisko psiarzy czy kociarzy jest wielkie i oni zawsze dostrzegą nowego zwierzaka, który pojawił się w okolicy.
  • Pamiętaj, że pies w szoku może przebyć olbrzymie odległości, więc nie ograniczaj się w poszukiwaniach tylko do najbliższej okolicy. My znajdowaliśmy psy, które przeszły nieraz kilkanaście / kilkadziesiąt kilometrów!
  •  Wracaj do miejsca gdzie zaginęło zwierzę. Pies potrafi wrócić do miejsca w którym ostatni raz widział właściciela.
  • Szukaj zwierzaka wieczorem / nocą, gdzie ruch jest mniejszy, jest spokojniej, a Twój głos jest lepiej słyszalny.
  • Nie trać nadziei!